Életének 93. évében 2025. április 23-án elhunyt Frigyes István Professor Emeritus.
Frigyes István 1950-ben kezdte meg tanulmányait a Budapesti Műszaki Egyetemen, az éppen abban az évben alapított Villamosmérnöki Karon, gyengeáramú szakon; 1954-ben szerzett villamosmérnöki diplomát. Első munkahelyén, az Egyesült Izzóban a mikrohullámú mérések tématerületén dolgozott 1955-56 között. Következő munkahelye 1956-tól 1965-ig a BHG volt, ahol a mikrohullámú áramkörök és rendszerek fejlesztése volt a feladata. A BHG-ban Uzsoky Miklós vezetése alatt igen magas színvonalú eredményeket értek el az analóg impulzusmodulált átviteli rendszerek kidolgozásában. Frigyes István előbb a passzív mikrohullámú áramkörökkel – és kisebb részben antennákkal – foglalkozó csoportot vezette, később a mikrohullámú vevők fejlesztése is a feladatkörébe tartozott. Vezetésével több új szűrőstruktúrát és szűrőt dolgoztak ki, illetve antennákat és mérőberendezéseket fejlesztettek. 1965-től a Távközlési Kutató Intézetben folytatta munkáját; az itt elért tudományos eredményeire alapozva az MTA aspiránsaként 1979-ben megkapta a műszaki tudományok kandidátusa címet.
Dr. Frigyes István 1983-tól dolgozott a BME Mikrohullámú Híradástechnika Tanszékén, ahol előbb egyetemi docensként, majd egyetemi tanárként végezte oktatói-kutatói munkáját. 2003-tól a BME Mikrohullámú Híradástechnika Tanszék utódján, a Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszéken – immár emeritus professzorként – a legutóbbi (2012-ben bekövetkezett infarktusáig) aktívan részt vett több tárgy oktatásában, azonban értékes tanácsaira, útmutatásaira és véleményére a tanszék ezután is számíthatott.
1983-ban Dr. Frigyes István első oktatási feladata az volt, hogy a tantervben újként megjelenő „Elektronikus Áramkörök 3.” tantárgyat összeállítsa. A tárgy az elosztott paraméterű áramkörökről szólt azzal a különlegességgel, hogy nemcsak a mikrohullámú áramkörök leírását, hanem ezen áramkörök időtartománybeli viselkedését (majd később az optikai „áramkörök” elemeit) is tartalmazta. A „Híradástechnika” tárgyhoz Dr. Géher Károly szerkesztésével készült egyetemi jegyzet több fejezetét Dr. Frigyes István írta, és a tárgy oktatásában is éveken keresztül részt vett. A következő általa összeállított tárgyak már a digitális hírközlésről szóltak, amelyeket „Rádió Rendszerek”, később „Hírközlő Rendszerek” címmel 1990-től 2012-ig adott elő mind a magyar, mind az angol nyelvű képzésen.
1960-ban alapítója és 9 évig elnöke volt az IEEE „ComSoc and MTT Joint Hungary Chapter” nevű magyarországi tagszervezetének. Kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezett; tudományos munkássága elismeréseként meghívást kapott számos külföldi – többnyire egyetemi – kutatóhelyre. 1967-68 között francia állami ösztöndíjjal az Institut Phonétique Grenoble majd a párizsi ENST látta vendégül. 1993-ban a Londoni University College vendégkutatójaként jelentős eredményeket ért el az optikai nyalábformálás területén; az e témában megjelentetett IEEE folyóiratcikke több mint 800 hivatkozást ért el eddig. Hazai és külföldi projektek (EU Framework Program keretében 4 projekt, a COST európai együttműködés keretében négy Action) hazai vezetőjeként illetve résztvevőjeként a tanszéki kutatómunkához nemcsak nemzetközi szakmai kapcsolatokat, de anyagi támogatást is nyert, így több értékes műszerrel gazdagította a tanszék felszereltségét.
Munkatársai és diákjai Dr. Frigyes Istvánt segítőkész oktatóként és kutatóként ismerték meg, akitől a felmerülő bonyolult problémák megértéséhez és sikeres megoldásához mindig hasznos iránymutatást kaphattak.
Kedves Pista! Tartalmas, tudományban-oktatásban eredményes, szép életed volt!
Emléked, szellemiséged tovább él a tanszéken, nyugodj békében!
https://hvt.bme.hu/hir/52-dr-frigyes-istvan---40-ev-a-mikrohullamu-tanszeken