Impresszum | Copyright © 2024 Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Bemutatkozás
Tanszékünk 2003-ban alakult a Szélessávú Hírközlő Rendszerek Tanszék (korábban Mikrohullámú Híradástechnika Tanszék, alapítva 1951, tanszékvezetők: Dr. Istvánffy Edvin, Dr. Pásztorniczky Lajos, Dr. Bozsóki István, Dr. Zombory László) és az Elméleti Villamosságtan Tanszék (alapítva 1950, tanszékvezetők: Dr. Simonyi Károly, Dr. Fodor György, Dr. Veszely Gyula) egyesítésével. Az egyesített tanszék vezetője Dr. Zombory László professzor lett, majd őt követte 2007-től 2021-ig Dr. Nagy Lajos egyetemi docens. 2021 óta a tanszékvezető Dr. Gyimóthy Szabolcs egyetemi docens.
A tanszék profilját meghatározó fő területek: rádiós és optikai kommunikáció, antennák és hullámterjedés, mikrohullámú távérzékelés, rádiós zavarási és zavartatási problémák űrtechnológia, elektromágneses térelmélet és szimuláció. Ezek többnyire a BME-n egyedülálló és stratégiai jelentőségű szakterületek. Közös jellemzőjük, hogy általában a fizikán alapuló, hosszú előképzettséget igénylő, tudás-intenzív kompetenciát takarnak. E területeket a tanszék öt kutatócsoportja gondozza:
- Űrtechnológia
- Elméleti villamosságtan
- Antennák és EMC
- Mikrohullámú és optikai távközlő rendszerek
- Radar és távérzékelés
Oktatási tevékenységünk a jel- és rendszerelmélet, a térelmélet, a hírközlés, a telekommunikáció, a távérzékelés, az optikai távközlés és az űrkutatás területeire terjed ki. A tanszék szerepet vállal a Villamosmérnöki és Informatikai Kar BSc, MSc és PhD szintű villamosmérnöki és mérnökinformatikus képzéseiben egyaránt. Alapképzéses szakirányunk az Infokommunikációs rendszerek specializáción belül a Nagyfrekvenciás rendszerek és alkalmazások ágazat. A mesterképzésben a tanszék a Vezeték nélküli rendszerek és alkalmazások főspecializációért, valamint az Optikai hálózatok villamosmérnöki, illetve az IT rendszerek fizikai védelme mérnökinformatikus mellékspecializációkért felelős.
A tanszék kiterjedt nemzetközi kapcsolattal rendelkezik külföldi egyetemekkel és intézményekkel, valamint jelentős ipari kapcsolatot épített ki hazai és multinacionális távközlési és űrkutatási cégekkel.